
Ontwikkeling economische conjunctuur 2026-1

Remy van Aanholt
3 minutenOndernemers in de grafimediabranche beoordelen het economisch klimaat overwegend als stabiel, maar de onzekerheid neemt toe. Ze verwachten met name een dalende productie, omzet en winstgevendheid.
Dat blijkt uit de nieuwste economische kwartaalrapportage van het A&O Fonds Grafimediabranche. Het onderzoek geeft op brancheniveau inzicht in de resultaten en verwachtingen van drukkerijen, verpakkingsbedrijven en andere grafische ondernemingen.
Eerste kwartaal altijd lastig
De resultaten zijn in lijn met voorgaande jaren. Een sterk vierde kwartaal wordt steevast gevolgd door een dip aan het begin van het jaar. 2026 is daar geen uitzondering op. Veel ondernemers boekten eind vorig jaar een omzetstijging, maar zijn in hun prognoses* voor de eerste maanden van dit jaar negatiever.
Het artikel gaat verder onder de afbeelding
.png)
Groei in werkgelegenheid
Wat opvalt? Dat ondanks het voorzichtige sentiment een groeiend aantal bedrijven nieuwe collega's zoekt. Meer dan een kwart van de ondernemers denkt aan personele versterking in de eerste maanden van het jaar.
Overcapaciteit blijft grootse bottleneck
De bezettingsgraad van grafimediabedrijven is met 73% stabiel, maar aan de lage kant. Een groeiend aantal bedrijven beschouwt haar productiecapaciteit als te groot. Een gebrek aan vraag blijft de meest genoemde bottleneck voor ondernemers, gevolgd door een tekort aan arbeidskrachten.
Tekst gaat verder onder de afbeelding
.png)
Lees de volledige kwartaalrapportage
De kwartaalrapportage (lees het volledige onderzoek) is een initiatief van A&O Fonds Grafimediabranche. Voor het onderzoek zijn ondernemers uit de grafimediabranche door het CBS bevraagd over hun ervaringen en verwachtingen. De uitkomsten zijn representatief voor de branche. Panteia verzorgde de analyse en rapportage.
* Het conjunctuuronderzoek is uitgevoerd vóór de start van de Iran-oorlog. Sinds die oorlog zijn de energieprijzen sterk gestegen. Ook verwachten economen dat de economische groei in Nederland dit jaar lager zal uitvallen door de oorlog.
Motor van de branche
Het A&O Fonds Grafimediabranche werkt elke dag voor de ruim 1.000 werkgevers en 20.000 medewerkers in de grafimediabranche. We jagen de instroom in de branche aan, stimuleren ontwikkeling en duurzame inzetbaarheid en helpen medewerkers van werk-naar-werk bij reorganisaties of faillissementen. We financieren of subsidiëren deze activiteiten en halen hiervoor namens de branche nationale en Europese subsidies binnen.
